Wanda Błeńska

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 29.11.2014
Głos Wielkopolski

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy
wiadomość o śmierci

śp.
Pani Doktor
Wandy Błeńskiej

lekarki, misjonarki i patronki
Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego
im. Franciszka Raszei w Poznaniu

Rodzinie śp. Zmarłej

wyrazy szczerego współczucia składają

Dyrekcja oraz Pracownicy
Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu

Plaża

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że 27 listopada 2014 roku zmarła
w wieku 103 lat

Wanda Błeńska

Doctor Honoris Causa
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
lekarz, leprolog,
absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z roku 1934,
nauczyciel wielu pokoleń lekarzy leprologów oraz studentów odbywających praktyki
w zakresie medycyny tropikalnej,
organizator centrum leczenia trędowatych w Bulubie oraz systemu stacji leczniczych w Ugandzie, uhonorowany tytułem Matka trędowatych,
twórca ośrodka edukacyjnego Wanda Blenska Leprosy Training Center dla personelu paramedycznego w stacjach opieki nad trędowatymi w Afryce,
honorowy wykładowca leprologii na Uniwersytecie w Kampali (Uganda),
animator fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio powstałej w Uczelni
dla wspierania ośrodków medycznych przy misjach w krajach Trzeciego Świata,
w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej i więzień gestapo,
niekwestionowany wzorzec moralny dla lekarzy i studentów.

Zasługi Zmarłej zostały uznane przez autorytety akademickie, polityczne i moralne na świecie. Między innymi uhonorowana została Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Orderem Świętego Sylwestra przez Papieża Jana Pawła II, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Wałęsę, dwukrotnie Krzyżem Kawalerów Maltańskich, a także wyróżnieniami akademickimi, honorowym obywatelstwem miast w Polsce oraz patronatem szkół i oddziałów szpitalnych.

Rodzinie i Najbliższym Zmarłej

składamy
wyrazy najgłębszego współczucia.

Rektor i Senat,
Dziekani i Rady Wydziałów:
Lekarskiego I, Lekarskiego II,
Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu,
Dyrekcja oraz Pracownicy
Uniwersytetu Medycznego
im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci

Ś P
Wandy Błeńskiej

lekarki i misjonarki nazywanej „Matką Trędowatych”,
uhonorowanej m.in. Orderem Świętego Sylwestra,
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski,
Orderu Ecce Homo i Orderu Uśmiechu,
a przede wszystkim dobrego i ciepłego Człowieka.

Wyrazy współczucia

Rodzinie i Bliskim

przekazuje
Jan Grabkowski
Starosta Poznański
z Zarządem Powiatu w Poznaniu

„Własną pracą i pomocą a siłami zjednoczonemi”
ks. Piotr Wawrzyniak

Z głębokim szacunkiem żegnamy Lekarkę i Misjonarkę,
Matkę Trędowatych,
Najznamienitszą Wielkopolankę,
Spadkobierczynię XIX-wiecznych organiczników

ś+p
Dr Wandę Błeńską

Laureatkę ustanowionego przez Unię Wielkopolan
„WAWRZYNU HONOROWEGO PRACY ORGANICZNEJ”.

Łączymy się w smutku
z Bliskimi i Przyjaciółmi

Paweł Leszek Klepka
Prezydent Unii Wielkopolan
wraz z Zarządem

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy

ś+p
Panią Doktor Honoris Causa
Wandę Błeńską

Przyjaciela Katedry i Kliniki Chorób
Tropikalnych i Pasożytniczych UM w Poznaniu,
Nauczyciela Akademickiego wielu pokoleń studentów,
lekarzy i misjonarzy.
Osobę niezwykłą, o wielkiej życzliwości,
skromności i empatii.

Pani Doktor będzie dla nas niedoścignionym wzorem godnym naśladowania
i na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Zespół Katedry i Kliniki
Chorób Tropikalnych UM w Poznaniu

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 listopada 2014 roku zmarła

Doktor Wanda Błeńska „Dokta”
zwana Matką Trędowatych

Była związana z Fundacją od początku jej powstania, przekazując naszym wolontariuszom
swoją wiedzę i doświadczenie z wieloletniej pracy lekarskiej w Ugandzie.
Była dla nas wzorem godnym naśladowania.

Rada, Zarząd i Wolontariusze Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Odeszła na Wieczną Wartę

ś+p
ppor. dr Wanda Błeńska
pseudonim „Szarotka”
„Grażyna”

Komendantka służby Kobiet Gryfa
i Okręgu Pomorze ARMII Kraj, Lekarz Trędowatych w Ugandzie.
Odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem św. Sylwestra.
Za swą walkę – Krzyżem Armii Krajowej

Cześć Jej Pamięci.

Zarząd Okręgu Wielkopolska i Środowiska Pałac – Pomnik
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Z ogromnym smutkiem żegnamy

Dr Wandę Błeńską

Człowieka niezwykłego formatu,
lekarza z ogromną charyzmą, poświęcającego się bez reszty swoim pacjentom,
od której wszyscy doświadczyli ciepła i serdeczności.

Barbara Hryniewiecka z synami

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę

dr Wandę Błeńską

Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.
Będzie Jej nam wszystkim brakowało.

Najbliższym Pani Doktor

składamy
wyrazy najgłębszego współczucia

Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat

Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy

dr Wandę Błeńską

wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.

Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.

Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.

Rodzinie i Najbliższym

składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dorota Pawłowska
z Rodziną

Z głębokim żalem żegnamy

ŚP
Doktor Wandę Błeńską

Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepruszewie.

Pani Doktor pozostanie dla nas na zawsze wzorem.
Nauczyła nas, jak kochać i szanować ludzi, pokazała, jak dobrze i mądrze żyć.

Cześć Jej pamięci!

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz dzieci z Niepruszewa

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
że w wieku 103 lat zmarła

ś † p.
Doktor
Wanda Błeńska

Żegnamy człowieka prawego i szlachetnego,
o wielkiej skromności osobistej,
lekarza z powołania o wysokiej etyce zawodowej.

Rodzinie śp. Zmarłej

w imieniu lekarzy
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
składam wyrazy głębokiego współczucia.

Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

Z głębokim żalem żegnamy
Dobrodzieja i Przyjaciela Caritas Archidiecezji Poznańskiej,
Uczestnika i Wolontariusza naszych Wczasorekolekcji dla chorych,
Człowieka Wielkiego Serca

ś+p.
Doktor
Wandę Błeńską

która odeszła do Domu Ojca w dniu 27 listopada 2014 r.

Msza święta w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w dniu 19 grudnia br.
o godzinie 8.00 w Bazylice Archikatedralnej na ulicy Ostrów Tumski 17.

Pogrążeni w smutku
pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
o śmierci Naszej Kochanej Patronki

doktor
Wandy Błeńskiej.

Była naszym wielkim Przyjacielem i Duchowym Autorytetem.
Uczyła, nie pouczając. Pokazywała, jak kochać ludzi
i spełniać swoje wielkie marzenia.

Pani Doktor, pamięć o Tobie przechowamy w naszych sercach na zawsze!

Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Rodzice
i Dyrekcja
Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu

Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy

dr Wandę Błeńską

wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.

Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.
Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.

Rodzinie i Najbliższym
składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dorota Pawłowska
z Rodziną

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę

dr Wandę Błeńską

Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.

Będzie Jej nam wszystkim brakowało.

Najbliższym Pani Doktor

składamy
wyrazy najgłębszego współczucia

Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że 27 listopada 2014 roku,
po 103 latach życia, odeszła nasza najukochańsza Ciocia
ś+p
dr Wanda Błeńska
lekarka misjonarka
człowiek niezwykłej skromności, wielkiego serca i dobroci
Dziękujemy, że przez ostatnie lata swego życia byłaś z nami. Tak wiele mogliśmy się od Ciebie nauczyć: jak żyć, kochać i pomagać innym.
Małgorzata i Przemysław Pydowie z Rodziną
oraz
siostrzenice Maria Wójtowicz i Krystyna Augustyniak
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę
3 grudnia 2014 r.
Msza św. pogrzebowa w Katedrze Poznańskiej o godz. 11.00
Ostatnie pożegnanie nastąpi w kościele Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina o godz. 13.00, po czym pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Obrazek wybrany przez użytkownika
Z pamięcią

M.


6 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

zaTwą Dobroć wdzięczni!


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Dr. Mirosław Szulczyński


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Sara i Bożena Paszkowiak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Oliwka Gołaska z Rodzicami


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Agnieszka Budziak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Elżbieta Adamczak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Wieczne odpoczywanie


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Wieczne odpoczywanie


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Grażyna


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Barbara Orchowska


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Emilia Wierzbińska


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Anna Maria Siejak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Anna Maria Siejak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Irena S.


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Maria


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Maria


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Albin Posadzy Trzemeszno


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Elżbieta Adamczak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Małaczyńscy


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Maria Lerczak


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Krzysiu Piotrowski z Rodzicami


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

wieczny odpoczynek


11 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Jola


11 l

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia