Wanda Błeńska
This was published in the following publications on 29.11.2014:
Głos Wielkopolski
This was published in the following publications on 29.11.2014:
Głos Wielkopolski
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy
wiadomość o śmierci
śp.
Pani Doktor
Wandy Błeńskiej
lekarki, misjonarki i patronki
Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego
im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Rodzinie śp. Zmarłej
wyrazy szczerego współczucia składają
Dyrekcja oraz Pracownicy
Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że 27 listopada 2014 roku zmarła
w wieku 103 lat
Wanda Błeńska
Doctor Honoris Causa
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
lekarz, leprolog,
absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z roku 1934,
nauczyciel wielu pokoleń lekarzy leprologów oraz studentów odbywających praktyki
w zakresie medycyny tropikalnej,
organizator centrum leczenia trędowatych w Bulubie oraz systemu stacji leczniczych w Ugandzie, uhonorowany tytułem Matka trędowatych,
twórca ośrodka edukacyjnego Wanda Blenska Leprosy Training Center dla personelu paramedycznego w stacjach opieki nad trędowatymi w Afryce,
honorowy wykładowca leprologii na Uniwersytecie w Kampali (Uganda),
animator fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio powstałej w Uczelni
dla wspierania ośrodków medycznych przy misjach w krajach Trzeciego Świata,
w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej i więzień gestapo,
niekwestionowany wzorzec moralny dla lekarzy i studentów.
Zasługi Zmarłej zostały uznane przez autorytety akademickie, polityczne i moralne na świecie. Między innymi uhonorowana została Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Orderem Świętego Sylwestra przez Papieża Jana Pawła II, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Wałęsę, dwukrotnie Krzyżem Kawalerów Maltańskich, a także wyróżnieniami akademickimi, honorowym obywatelstwem miast w Polsce oraz patronatem szkół i oddziałów szpitalnych.
Rodzinie i Najbliższym Zmarłej
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia.
Rektor i Senat,
Dziekani i Rady Wydziałów:
Lekarskiego I, Lekarskiego II,
Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu,
Dyrekcja oraz Pracownicy
Uniwersytetu Medycznego
im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci
Ś P
Wandy Błeńskiej
lekarki i misjonarki nazywanej „Matką Trędowatych”,
uhonorowanej m.in. Orderem Świętego Sylwestra,
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski,
Orderu Ecce Homo i Orderu Uśmiechu,
a przede wszystkim dobrego i ciepłego Człowieka.
Wyrazy współczucia
Rodzinie i Bliskim
przekazuje
Jan Grabkowski
Starosta Poznański
z Zarządem Powiatu w Poznaniu
„Własną pracą i pomocą a siłami zjednoczonemi”
ks. Piotr Wawrzyniak
Z głębokim szacunkiem żegnamy Lekarkę i Misjonarkę,
Matkę Trędowatych,
Najznamienitszą Wielkopolankę,
Spadkobierczynię XIX-wiecznych organiczników
ś+p
Dr Wandę Błeńską
Laureatkę ustanowionego przez Unię Wielkopolan
„WAWRZYNU HONOROWEGO PRACY ORGANICZNEJ”.
Łączymy się w smutku
z Bliskimi i Przyjaciółmi
Paweł Leszek Klepka
Prezydent Unii Wielkopolan
wraz z Zarządem
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
ś+p
Panią Doktor Honoris Causa
Wandę Błeńską
Przyjaciela Katedry i Kliniki Chorób
Tropikalnych i Pasożytniczych UM w Poznaniu,
Nauczyciela Akademickiego wielu pokoleń studentów,
lekarzy i misjonarzy.
Osobę niezwykłą, o wielkiej życzliwości,
skromności i empatii.
Pani Doktor będzie dla nas niedoścignionym wzorem godnym naśladowania
i na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Zespół Katedry i Kliniki
Chorób Tropikalnych UM w Poznaniu
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 listopada 2014 roku zmarła
Doktor Wanda Błeńska „Dokta”
zwana Matką Trędowatych
Była związana z Fundacją od początku jej powstania, przekazując naszym wolontariuszom
swoją wiedzę i doświadczenie z wieloletniej pracy lekarskiej w Ugandzie.
Była dla nas wzorem godnym naśladowania.
Rada, Zarząd i Wolontariusze Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”
Odeszła na Wieczną Wartę
ś+p
ppor. dr Wanda Błeńska
pseudonim „Szarotka”
„Grażyna”
Komendantka służby Kobiet Gryfa
i Okręgu Pomorze ARMII Kraj, Lekarz Trędowatych w Ugandzie.
Odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem św. Sylwestra.
Za swą walkę – Krzyżem Armii Krajowej
Cześć Jej Pamięci.
Zarząd Okręgu Wielkopolska i Środowiska Pałac – Pomnik
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Z ogromnym smutkiem żegnamy
Dr Wandę Błeńską
Człowieka niezwykłego formatu,
lekarza z ogromną charyzmą, poświęcającego się bez reszty swoim pacjentom,
od której wszyscy doświadczyli ciepła i serdeczności.
Barbara Hryniewiecka z synami
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę
dr Wandę Błeńską
Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.
Będzie Jej nam wszystkim brakowało.
Najbliższym Pani Doktor
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia
Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat
Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy
dr Wandę Błeńską
wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.
Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.
Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.
Rodzinie i Najbliższym
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dorota Pawłowska
z Rodziną
Z głębokim żalem żegnamy
ŚP
Doktor Wandę Błeńską
Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepruszewie.
Pani Doktor pozostanie dla nas na zawsze wzorem.
Nauczyła nas, jak kochać i szanować ludzi, pokazała, jak dobrze i mądrze żyć.
Cześć Jej pamięci!
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz dzieci z Niepruszewa
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
że w wieku 103 lat zmarła
ś † p.
Doktor
Wanda Błeńska
Żegnamy człowieka prawego i szlachetnego,
o wielkiej skromności osobistej,
lekarza z powołania o wysokiej etyce zawodowej.
Rodzinie śp. Zmarłej
w imieniu lekarzy
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
składam wyrazy głębokiego współczucia.
Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
Z głębokim żalem żegnamy
Dobrodzieja i Przyjaciela Caritas Archidiecezji Poznańskiej,
Uczestnika i Wolontariusza naszych Wczasorekolekcji dla chorych,
Człowieka Wielkiego Serca
ś+p.
Doktor
Wandę Błeńską
która odeszła do Domu Ojca w dniu 27 listopada 2014 r.
Msza święta w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w dniu 19 grudnia br.
o godzinie 8.00 w Bazylice Archikatedralnej na ulicy Ostrów Tumski 17.
Pogrążeni w smutku
pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
o śmierci Naszej Kochanej Patronki
doktor
Wandy Błeńskiej.
Była naszym wielkim Przyjacielem i Duchowym Autorytetem.
Uczyła, nie pouczając. Pokazywała, jak kochać ludzi
i spełniać swoje wielkie marzenia.
Pani Doktor, pamięć o Tobie przechowamy w naszych sercach na zawsze!
Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Rodzice
i Dyrekcja
Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu
Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy
dr Wandę Błeńską
wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.
Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.
Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.
Rodzinie i Najbliższym
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dorota Pawłowska
z Rodziną
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę
dr Wandę Błeńską
Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.
Będzie Jej nam wszystkim brakowało.
Najbliższym Pani Doktor
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia
Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że 27 listopada 2014 roku,
po 103 latach życia, odeszła nasza najukochańsza Ciocia
ś+p
dr Wanda Błeńska
lekarka misjonarka
człowiek niezwykłej skromności, wielkiego serca i dobroci
Dziękujemy, że przez ostatnie lata swego życia byłaś z nami. Tak wiele mogliśmy się od Ciebie nauczyć: jak żyć, kochać i pomagać innym.
Małgorzata i Przemysław Pydowie z Rodziną
oraz
siostrzenice Maria Wójtowicz i Krystyna Augustyniak
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę
3 grudnia 2014 r.
Msza św. pogrzebowa w Katedrze Poznańskiej o godz. 11.00
Ostatnie pożegnanie nastąpi w kościele Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina o godz. 13.00, po czym pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym.
End of content
No more pages to load
M.
6yrs
zaTwą Dobroć wdzięczni!
11yrs
Dr. Mirosław Szulczyński
11yrs
Sara i Bożena Paszkowiak
11yrs
Oliwka Gołaska z Rodzicami
11yrs
Agnieszka Budziak
11yrs
Elżbieta Adamczak
11yrs
Wieczne odpoczywanie
11yrs
Wieczne odpoczywanie
11yrs
Grażyna
11yrs
Barbara Orchowska
11yrs
Emilia Wierzbińska
11yrs
Anna Maria Siejak
11yrs
Anna Maria Siejak
11yrs
Irena S.
11yrs
Maria
11yrs
Maria
11yrs
Albin Posadzy Trzemeszno
11yrs
Elżbieta Adamczak
11yrs
Małaczyńscy
11yrs
Maria Lerczak
11yrs
Krzysiu Piotrowski z Rodzicami
11yrs
wieczny odpoczynek
11yrs
Jola
11yrs