Wanda Błeńska
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 29.11.2014
Głos Wielkopolski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 29.11.2014
Głos Wielkopolski
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy
wiadomość o śmierci
śp.
Pani Doktor
Wandy Błeńskiej
lekarki, misjonarki i patronki
Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego
im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Rodzinie śp. Zmarłej
wyrazy szczerego współczucia składają
Dyrekcja oraz Pracownicy
Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że 27 listopada 2014 roku zmarła
w wieku 103 lat
Wanda Błeńska
Doctor Honoris Causa
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
lekarz, leprolog,
absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z roku 1934,
nauczyciel wielu pokoleń lekarzy leprologów oraz studentów odbywających praktyki
w zakresie medycyny tropikalnej,
organizator centrum leczenia trędowatych w Bulubie oraz systemu stacji leczniczych w Ugandzie, uhonorowany tytułem Matka trędowatych,
twórca ośrodka edukacyjnego Wanda Blenska Leprosy Training Center dla personelu paramedycznego w stacjach opieki nad trędowatymi w Afryce,
honorowy wykładowca leprologii na Uniwersytecie w Kampali (Uganda),
animator fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio powstałej w Uczelni
dla wspierania ośrodków medycznych przy misjach w krajach Trzeciego Świata,
w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej i więzień gestapo,
niekwestionowany wzorzec moralny dla lekarzy i studentów.
Zasługi Zmarłej zostały uznane przez autorytety akademickie, polityczne i moralne na świecie. Między innymi uhonorowana została Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Orderem Świętego Sylwestra przez Papieża Jana Pawła II, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Wałęsę, dwukrotnie Krzyżem Kawalerów Maltańskich, a także wyróżnieniami akademickimi, honorowym obywatelstwem miast w Polsce oraz patronatem szkół i oddziałów szpitalnych.
Rodzinie i Najbliższym Zmarłej
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia.
Rektor i Senat,
Dziekani i Rady Wydziałów:
Lekarskiego I, Lekarskiego II,
Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu,
Dyrekcja oraz Pracownicy
Uniwersytetu Medycznego
im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci
Ś P
Wandy Błeńskiej
lekarki i misjonarki nazywanej „Matką Trędowatych”,
uhonorowanej m.in. Orderem Świętego Sylwestra,
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski,
Orderu Ecce Homo i Orderu Uśmiechu,
a przede wszystkim dobrego i ciepłego Człowieka.
Wyrazy współczucia
Rodzinie i Bliskim
przekazuje
Jan Grabkowski
Starosta Poznański
z Zarządem Powiatu w Poznaniu
„Własną pracą i pomocą a siłami zjednoczonemi”
ks. Piotr Wawrzyniak
Z głębokim szacunkiem żegnamy Lekarkę i Misjonarkę,
Matkę Trędowatych,
Najznamienitszą Wielkopolankę,
Spadkobierczynię XIX-wiecznych organiczników
ś+p
Dr Wandę Błeńską
Laureatkę ustanowionego przez Unię Wielkopolan
„WAWRZYNU HONOROWEGO PRACY ORGANICZNEJ”.
Łączymy się w smutku
z Bliskimi i Przyjaciółmi
Paweł Leszek Klepka
Prezydent Unii Wielkopolan
wraz z Zarządem
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
ś+p
Panią Doktor Honoris Causa
Wandę Błeńską
Przyjaciela Katedry i Kliniki Chorób
Tropikalnych i Pasożytniczych UM w Poznaniu,
Nauczyciela Akademickiego wielu pokoleń studentów,
lekarzy i misjonarzy.
Osobę niezwykłą, o wielkiej życzliwości,
skromności i empatii.
Pani Doktor będzie dla nas niedoścignionym wzorem godnym naśladowania
i na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Zespół Katedry i Kliniki
Chorób Tropikalnych UM w Poznaniu
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 listopada 2014 roku zmarła
Doktor Wanda Błeńska „Dokta”
zwana Matką Trędowatych
Była związana z Fundacją od początku jej powstania, przekazując naszym wolontariuszom
swoją wiedzę i doświadczenie z wieloletniej pracy lekarskiej w Ugandzie.
Była dla nas wzorem godnym naśladowania.
Rada, Zarząd i Wolontariusze Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”
Odeszła na Wieczną Wartę
ś+p
ppor. dr Wanda Błeńska
pseudonim „Szarotka”
„Grażyna”
Komendantka służby Kobiet Gryfa
i Okręgu Pomorze ARMII Kraj, Lekarz Trędowatych w Ugandzie.
Odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem św. Sylwestra.
Za swą walkę – Krzyżem Armii Krajowej
Cześć Jej Pamięci.
Zarząd Okręgu Wielkopolska i Środowiska Pałac – Pomnik
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Z ogromnym smutkiem żegnamy
Dr Wandę Błeńską
Człowieka niezwykłego formatu,
lekarza z ogromną charyzmą, poświęcającego się bez reszty swoim pacjentom,
od której wszyscy doświadczyli ciepła i serdeczności.
Barbara Hryniewiecka z synami
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę
dr Wandę Błeńską
Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.
Będzie Jej nam wszystkim brakowało.
Najbliższym Pani Doktor
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia
Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat
Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy
dr Wandę Błeńską
wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.
Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.
Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.
Rodzinie i Najbliższym
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dorota Pawłowska
z Rodziną
Z głębokim żalem żegnamy
ŚP
Doktor Wandę Błeńską
Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepruszewie.
Pani Doktor pozostanie dla nas na zawsze wzorem.
Nauczyła nas, jak kochać i szanować ludzi, pokazała, jak dobrze i mądrze żyć.
Cześć Jej pamięci!
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz dzieci z Niepruszewa
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
że w wieku 103 lat zmarła
ś † p.
Doktor
Wanda Błeńska
Żegnamy człowieka prawego i szlachetnego,
o wielkiej skromności osobistej,
lekarza z powołania o wysokiej etyce zawodowej.
Rodzinie śp. Zmarłej
w imieniu lekarzy
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
składam wyrazy głębokiego współczucia.
Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
Z głębokim żalem żegnamy
Dobrodzieja i Przyjaciela Caritas Archidiecezji Poznańskiej,
Uczestnika i Wolontariusza naszych Wczasorekolekcji dla chorych,
Człowieka Wielkiego Serca
ś+p.
Doktor
Wandę Błeńską
która odeszła do Domu Ojca w dniu 27 listopada 2014 r.
Msza święta w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w dniu 19 grudnia br.
o godzinie 8.00 w Bazylice Archikatedralnej na ulicy Ostrów Tumski 17.
Pogrążeni w smutku
pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
o śmierci Naszej Kochanej Patronki
doktor
Wandy Błeńskiej.
Była naszym wielkim Przyjacielem i Duchowym Autorytetem.
Uczyła, nie pouczając. Pokazywała, jak kochać ludzi
i spełniać swoje wielkie marzenia.
Pani Doktor, pamięć o Tobie przechowamy w naszych sercach na zawsze!
Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Rodzice
i Dyrekcja
Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu
Pogrążeni w smutku i zadumie żegnamy
dr Wandę Błeńską
wspaniałą, szlachetną Osobę, której pracowitość i empatia
były dla nas zawsze wzorem do naśladowania.
Odeszła Osoba wielka swą niezwykłą dobrocią,
bezinteresownym oddaniem ludziom, wiernością w przyjaźni.
Pamięć o Niej na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.
Rodzinie i Najbliższym
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dorota Pawłowska
z Rodziną
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
Wyjątkową Osobę,
Misjonarkę
dr Wandę Błeńską
Jej odwaga, życzliwość i otwartość na ludzi
czyniły z Niej osobę wyjątkową,
cieszącą się szacunkiem i podziwem wszystkich,
którzy znali Jej niezwykłe dokonania.
Będzie Jej nam wszystkim brakowało.
Najbliższym Pani Doktor
składamy
wyrazy najgłębszego współczucia
Zarząd, Dyrygent, Choreografowie, Instruktorzy,
dzieci i młodzież z zespołów
oraz wszyscy Członkowie Stowarzyszenia ArtVivat
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że 27 listopada 2014 roku,
po 103 latach życia, odeszła nasza najukochańsza Ciocia
ś+p
dr Wanda Błeńska
lekarka misjonarka
człowiek niezwykłej skromności, wielkiego serca i dobroci
Dziękujemy, że przez ostatnie lata swego życia byłaś z nami. Tak wiele mogliśmy się od Ciebie nauczyć: jak żyć, kochać i pomagać innym.
Małgorzata i Przemysław Pydowie z Rodziną
oraz
siostrzenice Maria Wójtowicz i Krystyna Augustyniak
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę
3 grudnia 2014 r.
Msza św. pogrzebowa w Katedrze Poznańskiej o godz. 11.00
Ostatnie pożegnanie nastąpi w kościele Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina o godz. 13.00, po czym pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym.
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
M.
6 l
zaTwą Dobroć wdzięczni!
11 l
Dr. Mirosław Szulczyński
11 l
Sara i Bożena Paszkowiak
11 l
Oliwka Gołaska z Rodzicami
11 l
Agnieszka Budziak
11 l
Elżbieta Adamczak
11 l
Wieczne odpoczywanie
11 l
Wieczne odpoczywanie
11 l
Grażyna
11 l
Barbara Orchowska
11 l
Emilia Wierzbińska
11 l
Anna Maria Siejak
11 l
Anna Maria Siejak
11 l
Irena S.
11 l
Maria
11 l
Maria
11 l
Albin Posadzy Trzemeszno
11 l
Elżbieta Adamczak
11 l
Małaczyńscy
11 l
Maria Lerczak
11 l
Krzysiu Piotrowski z Rodzicami
11 l
wieczny odpoczynek
11 l
Jola
11 l