Kazimierz Smoleń
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 03.02.2012
Gazeta Krakowska
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 03.02.2012
Gazeta Krakowska
Z żalem informujemy o śmierci
Śp. Kazimierza Smolenia
wieloletniego przyjaciela Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Kazimierz Smoleń, były więzień Auschwitz, wieloletni dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miał 91 lat.
Urodził się 19 kwietnia 1920 roku w Chorzowie. Do obozu trafił za działalność konspiracyjną w jednym z pierwszych transportów z polskimi więźniami. Otrzymał numer 1327.
Po wojnie ukończył studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przez kilka lat pracował w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Występował jako świadek w wielu procesach nazistowskich zbrodniarzy, m.in. w Norymberdze i we Frankfurcie nad Menem.
W latach 1955–1990 był dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz długoletnim sekretarzem generalnym i wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Po przejściu na emeryturę regularnie spotykał się z młodymi ludźmi w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Przekazywał tu prawdę o Auschwitz.
Zarząd, Dyrektor, Pracownicy MDSM
Człowiek odchodzi, pamięć zostaje
27 stycznia, w 67. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia, odszedł od nas Pan Kazimierz Smoleń, były więzień KL Auschwitz. Przez 35 lat kierował Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Miał 91 lat. Jako żywy świadek historii często dawał jej świadectwo poprzez wzruszające prelekcje dla kolejnych pokoleń.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Kazimierza Smolenia
Składam wyrazy głębokiego współczucia i żalu Rodzinie Zmarłego.
Starosta oświęcimski Józef Krawczyk
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia