Zbigniew Bojarski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 24.12.2010
Dziennik Zachodni
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 24.12.2010
Dziennik Zachodni
Z wielkim bólem i smutkiem oraz w poczuciu
niepowetowanej straty dla świata nauki
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp.
prof. zw. dr. inż. Zbigniewa Bojarskiego
emerytowanego profesora zwyczajnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
z którym związany był naukowo i dydaktycznie od 1968 roku,
prorektora ds. nauki w latach 1969-1980,
dyrektora Instytutu Chemii w latach 1968-1973,
organizatora i dyrektora nowo utworzonego
Instytutu Fizyki i Chemii Metali, którą to funkcję sprawował do 1991 roku,
w latach 1959-1968 zatrudnionego
w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach,
członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk.
Profesor Zbigniew Bojarski był wybitnym uczonym w dziedzinie krystalografii, autorem fundamentalnych prac z zakresu metod badania
struktury i właściwości materiałów.
Był niekwestionowanym autorytetem naukowym, uznanym w kraju i za granicą.
W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości łączył funkcje wybitnego Uczonego i Pedagoga – wychowawcy wielu pokoleń uczonych, dla których pozostanie niedoścignionym Mistrzem.
W Osobie Pana Profesora utraciliśmy Człowieka szlachetnego serca i prawego charakteru, cieszącego się powszechnym i zasłużonym szacunkiem, uhonorowanego za swą działalność i dokonania najwyższymi odznaczeniami państwowymi i nagrodami.
Odszedł od nas Człowiek wielkiej kultury osobistej i błyskotliwego umysłu, całkowicie oddany służbie Drugiemu, niekwestionowany autorytet
moralny i naukowy.
W naszej pamięci na zawsze pozostanie Pan Profesor jako wybitny uczony
i wspaniały Przyjaciel, życzliwy, mądry i szlachetny.
Będzie nam Go wszystkim brakowało. Cześć Jego Pamięci.
Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Pana Profesora,
których ta śmierć najbardziej dotknęła,
wyrazy głębokiego współczucia i żalu
składają
Senat i Rektorzy
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – Rektor UŚ w latach 2002-2008
prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – Rektor UŚ w latach 1996-2002
prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan – Rektor UŚ w latach 1990-1996
oraz Społeczność Akademicka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 28 grudnia 2010 roku
o godzinie 14.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach
przy ulicy Murckowskiej.
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
Wojciech Pisarski
15 l