Zbigniew Bojarski

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 24.12.2010
Dziennik Zachodni

Z wielkim bólem i smutkiem oraz w poczuciu
niepowetowanej straty dla świata nauki
przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp.

prof. zw. dr. inż. Zbigniewa Bojarskiego

emerytowanego profesora zwyczajnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
z którym związany był naukowo i dydaktycznie od 1968 roku,
prorektora ds. nauki w latach 1969-1980,
dyrektora Instytutu Chemii w latach 1968-1973,
organizatora i dyrektora nowo utworzonego
Instytutu Fizyki i Chemii Metali, którą to funkcję sprawował do 1991 roku,
w latach 1959-1968 zatrudnionego
w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach,
członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Zbigniew Bojarski był wybitnym uczonym w dziedzinie krystalografii, autorem fundamentalnych prac z zakresu metod badania
struktury i właściwości materiałów.

Był niekwestionowanym autorytetem naukowym, uznanym w kraju i za granicą.
W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości łączył funkcje wybitnego Uczonego i Pedagoga – wychowawcy wielu pokoleń uczonych, dla których pozostanie niedoścignionym Mistrzem.
W Osobie Pana Profesora utraciliśmy Człowieka szlachetnego serca i prawego charakteru, cieszącego się powszechnym i zasłużonym szacunkiem, uhonorowanego za swą działalność i dokonania najwyższymi odznaczeniami państwowymi i nagrodami.
Odszedł od nas Człowiek wielkiej kultury osobistej i błyskotliwego umysłu, całkowicie oddany służbie Drugiemu, niekwestionowany autorytet
moralny i naukowy.

W naszej pamięci na zawsze pozostanie Pan Profesor jako wybitny uczony
i wspaniały Przyjaciel, życzliwy, mądry i szlachetny.

Będzie nam Go wszystkim brakowało. Cześć Jego Pamięci.

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Pana Profesora,
których ta śmierć najbardziej dotknęła,
wyrazy głębokiego współczucia i żalu

składają

Senat i Rektorzy

prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – Rektor UŚ w latach 2002-2008
prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – Rektor UŚ w latach 1996-2002
prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan – Rektor UŚ w latach 1990-1996

oraz Społeczność Akademicka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 28 grudnia 2010 roku
o godzinie 14.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach
przy ulicy Murckowskiej.

Plaża

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Obrazek wybrany przez użytkownika

Wojciech Pisarski


15 l

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia