Andrzej Gołębiowski

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 23.12.2022
Dziennik Bałtycki

Żegnaj Andrzeju!
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 17 grudnia 2022 r. w wieku 78 lat, zmarł dziennikarz
red.Andrzej Gołębiowski
Zauroczony romantyką morza, przyjechał na Wybrzeże z Chełma, z zamiarem zdobycia jednego z zawodów,
o jakich marzą młodzi ludzie mieszkający z dala od morza.
Podjął studia na elitarnym Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
Jednakże jego pasją było dziennikarstwo, ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Świetnie realizował się jako publicysta morski, medioznawca oraz wykładowca dziennikarstwa.
Na stałe zamieszkał w Gdańsku.
Łączył wiedzę techniczną, znajomość zjawisk gospodarczych i ekonomicznych z wielką wrażliwością na sprawy społeczne. Był wybitnym znawcą gospodarki morskiej. Był sekretarzem gdańskiego oddziału Tygodnika Studenckiego „Politechnik”, redaktorem miesięcznika „Horyzont”, publicystą działu ekonomiczno-morskiego „Głosu Wybrzeża”, tygodnika „Czas”. Kierował działem ekonomicznym tygodnika „Wybrzeże”.
Był zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Budownictwo Okrętowe”; publicystą,
a następnie sekretarzem redakcji „Tygodnika Gdańskiego”. Publikował także w „Polish Maritime News”
oraz w „Schiff und Hafen”.
Publicysta „Dziennika Bałtyckiego”, kierownik Redakcji Analiz Prasowych „Dziennika Bałtyckiego”.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Prasie Bałtyckiej.
Wykładowca w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza
i Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”.
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1971 r.
Ciekawy świata, lubił podróżować – chętnie wykorzystywał okazje na rejsy Klubu Publicystów Morskich,
z których przywoził interesujące materiały oraz fotografie.
Z natury dobrotliwy, przyjacielski i życzliwy ludziom, potrafił jednak stanowczo bronić swoich racji.
Jak sam podkreślał, organicznie pozbawiony był dążenia do zaszczytów i stanowisk.
Wspaniale i zajmująco opowiadał, miał lekkie pióro. W korespondencji podpisywał się „Lumpenliberał”.
Uczciwy i skromny człowiek o prawym charakterze i encyklopedycznej wiedzy.
Spraw dobry Panie, aby dusza śp. Andrzeja–oczyszczona ze swoich win - otrzymała przebaczenie i wieczny odpoczynek.
Koleżeństwo z dawnego „Politechnika”,
„Tygodnika Gdańskiego” i „Dziennika Bałtyckiego”oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
***
Ceremonia pożegnalna odbędzie się 29 grudnia 2022 r. o godz. 15.30 w Nowej Kaplicy cmentarza Srebrzysko we Wrzeszczu. Urna zostanie złożona w grobie rodzinnym w Chełmie.
Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów przekazać dar na cel charytatywny.

Plaża

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia