Edward Szymański
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.06.2025
Gazeta Pomorska
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.06.2025
Gazeta Pomorska
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że dnia 7 czerwca 2025 roku, w wieku 88 lat zmarł
Edward Stanisław Szymański
człowiek mądry, szlachetny, oddany Polsce i ludziom.
Był synem Heleny i Franciszka - żołnierza września 1939 roku,
uczestnika walk o Monte Cassino i Ankonę.
Patriotyzm i poczucie służby publicznej wyniósł z domu rodzinnego
i przez całe życie kierował się tymi wartościami.
Dzieciństwo i młodość spędził w Mogilnie. Jego życie związane było także z Tucholą, Grudziądzem, Bydgoszczą, Włocławkiem oraz Warszawą, miastach bliskich jego sercu, gdzie kształtowały się jego przekonania i odpowiedzialność za sprawy społeczne.
W 1973 roku został Pierwszym Zastępcą Wojewody Bydgoskiego,
a w 1975 roku powierzono Mu współtworzenie województwa włocławskiego,
dla którego energicznie i z rozmachem pracował do 1981 roku.
Inicjator i współtwórca Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.
Poseł na Sejm w latach 1976-1989. Znawca problematyki parlamentarnej.
Odegrał ważną rolę w tworzeniu struktur demokratycznego państwa prawa – w tym Trybunału Konstytucyjnego, Urzędu Prezydenta i Trybunału Stanu.
Przez 10 lat był Podsekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Aleksandra Kwaśniewskiego. Był też ostatnim Szefem Jego Kancelarii.
Szczególne miejsce w jego życiu zajmował Kraków, gdzie przez lata działał na rzecz ochrony zabytków i kultury, realizując patronat Prezydenta RP.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Cracoviae Merenti oraz Honoris Gratia.
Pozostawił po sobie piękne dziedzictwo i głęboki ślad w naszej pamięci i sercach.
Msza Święta żałobna odprawiona zostanie 12 czerwca 2025 roku o godzinie 13:00 w Kościele Świętej Zofii Barat w Warszawie (Grabów), ul. Taneczna 65a.
Po Mszy nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Warszawa-Grabów
przy ul. Poloneza do grobu rodzinnego.
Z żalem żegnają:
Żona, Syn, Synowa, Wnuczka i Prawnuczka
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
przyjaciela Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Ministra Edwarda Szymańskiego
byłego Wicewojewody Bydgoskiego, wieloletniego Posła na Sejm,
Ministra w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Był wielkim politykiem, ale też dobrym, bezpośrednim i serdecznym człowiekiem.
Szedł przez życie otwarty na ludzi i świat, zaangażowany w sprawy Polski i naszego regionu.
Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom Zmarłego
przekazujemy z głębi serca płynące wyrazy najszczerszego współczucia.
Pozostanie z nami w najlepszych i najcenniejszych wspomnieniach.
Z Lewicy Kujawsko-Pomorskiej:
byli parlamentarzyści, wojewodowie i prezydent Bydgoszczy
Anna Bańkowska, Dorota Kempka, Grzegorz Gruszka, Witold Deręgowski, Jan Szopiński,
Janusz Zemke, Wiesław Olszewski, Tomasz Gliwa i Roman Jasiakiewicz
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
Renata Betlińska
1 r
Grazyna Bojko
1 r
Martyna Bojko
1 r