Jan Henryk Podhorski

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 10.01.2023
Głos Wielkopolski

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 4 stycznia 2023 roku odszedł do Boga, opatrzony sakramentami świętymi
ś+p
Jan Henryk Podhorski
przeżywszy 101 lat.
Nasz ukochany Ojciec, troskliwy Dziadek i Pradziadek,
harcerz, we wrześniu 1939 roku ochotnik
w batalionie Obrony Narodowej,
członek Związku Jaszczurczego,
Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej,
uczestnik powstania warszawskiego, podporucznik,
po wojnie w konspiracji antykomunistycznej, represjonowany oraz więziony przez władze stalinowskie.
Po roku 1990 działacz Związku Żołnierzy
Narodowych Sił Zbrojnych,
członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz innych organizacji społecznych.
W 2016 roku awansowany na stopień
generała brygady w stanie spoczynku WP.
Absolwent Wydziału Leśnego
Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu.
Wieloletni pracownik spółdzielczości pracy,
Rzecznik Patentowy.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim
Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,
dwukrotnie Krzyżem Walecznych
oraz innymi krzyżami, odznaczeniami i medalami.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 stycznia 2023 roku.
Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie
o godz. 10.30 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela
przy ul. Trzemeszeńskiej w Poznaniu.
Pogrzeb odbędzie się o godz. 12.00 na cmentarzu Miłostowo od ulicy Warszawskiej w Poznaniu.
Córki z Rodzinami
Prosimy zamiast kwiatów o datek
na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Plaża

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 4 stycznia 2023 roku zmarł
ś+p
gen. bryg.
Jan Henryk Podhorski
ps. „Zygzak”, „Marciniak”
urodzony 21 czerwca 1921 roku
w Budzyniu k. Chodzieży.
Podczas wojny obronnej 1939 roku
walczył jako ochotnik w składzie
Batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”.
Uczestnik walk pod Sompolnem.
W styczniu 1940 roku
był współzałożycielem w Koźminie
konspiracyjnej harcerskiej organizacji „Orły”.
Od września 1942 roku służył na terenie
powiatu grójeckiego w Narodowych Siłach Zbrojnych.
Podczas Powstania Warszawskiego
jako plutonowy podchorąży
w Pułku NSZ im. gen. Władysława Sikorskiego
walczył w Śródmieściu Północnym,
a od września 1944 roku w Śródmieściu Południowym
w 2. kompanii „Ziuk” Batalionu AK „Miłosz”.
Od października 1944 do kwietnia 1945 roku
więziony w Stalagu IV-B Mühlberg.
Od marca 1946 roku współorganizował w Poznaniu
konspiracyjną działalność Młodzieży Wszechpolskiej.
W grudniu 1946 roku
aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa,
następnie więziony przez trzy lata we Wronkach.
Wieloletni wiceprzewodniczący
Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ.
Uhonorowany Krzyżem Komandorskim
Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
oraz wieloma innymi odznaczeniami.
Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!
Cześć Jego Pamięci!
Jan Józef Kasprzyk
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Obrazek wybrany przez użytkownika
Panie swiec nad jego dusza

Romana Sobanska


3 l

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia