Gerard Labuda
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 07.10.2010
Dziennik Bałtycki
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 07.10.2010
Dziennik Bałtycki
Z głębokim żalem żegnamy naszego Mistrza
śp. Profesora
Gerarda Labudę
Współzałożyciela i Członka Honorowego Instytutu Kaszubskiego.
Serdeczne wyrazy współczucia składamy
Jego Rodzinie i Najbliższym Współpracownikom
Wspólnota Instytutu Kaszubskiego
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 1 października 2010 r.
w wieku 94 lat zmarł
prof. zw. dr hab. Gerard Labuda
jeden z najwybitniejszych polskich historyków,
niezrównany znawca historii powszechnej i średniowiecznej
oraz dziejów Słowian, Pomorza i Kaszub,
autor 2000 prac naukowych, w tym ponad 30 książek,
m.in. Historii Kaszubów w dziejach Pomorza,
w której przywracał Kaszubom historyczną pamięć i tożsamość.
Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk,
rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
oraz doktorem honoris causa Wydziału Humanistycznego
Uniwersytetu Gdańskiego.
Cześć Jego pamięci
składa
Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka
Wydziału Filologicznego
Uniwersytetu Gdańskiego
Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci
Profesora Gerarda Labudy
byłego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
Członka Honorowego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
prof. Edmund Wittbrodt
Senator RP
Rodzinie, Przyjaciołom, Współpracownikom
wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci
prof. Gerarda Labudy
Honorowego Obywatela Miasta Gdańska
wybitnego polskiego historyka, znawcy średniowiecza i dziejów Słowian, specjalisty w dziedzinie historii Pomorza i Kaszub,
doktora Honoris Causa sześciu uczelni
składają
Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdsańska
Bogdan Oleszek
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska
1 rujana w Poznaniu ůmarł
Gerard Labůda
Wiôldżi Polsczi Ůczałi ë Tczëwôrtny Naszińc Kaszëba
Zemsczé pożegnanié Profesora mdze w Lëzënie (za Wejerowă)
w piątk 8 rujana – mszô sw. o 1900 wieczór ë Půstô Noc
w sobotă 9 rujana – mszô sw. o 11.00 ë swiătny pochówk
Ůroczëzna w Lëzënie to po prôwdze PRZËWITANIÉ
Profesora, chtëren chcôł ostac na Kaszëbach na wiedno.
Můszimë tam wszëtcë bëc. Niech nikogo nie zabraknie.
Do ůzdrzeniô!
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 1 października 2010 roku w Poznaniu w wieku 94 lat zmarł
prof. zw. dr hab. Gerard Labuda
wybitny uczony z zakresu historii powszechnej średniowiecza i historii Polski średniowiecznej, specjalista w dziedzinie historii Słowian, Pomorza i Kaszub
Człowiek szlachetny, ogromnej wiedzy, niezwykłego formatu i autorytetu, wychowawca wielu pokoleń polskiej młodzieży, opiekun młodych naukowców, niezwykły erudyta, skromny i pracowity, członek wielu polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, autor dwóch tysięcy naukowych publikacji, odznaczony wieloma wyróżnieniami, nagrodami i godnościami, w tym doktoratami honoris causa niemal wszystkich polskich uniwersytetów, honorowy obywatel Wejherowa, Gdańska i Luzina. Z Wejherowem związany od najmłodszych lat. Tu w okresie międzywojennym ukończył gimnazjum klasyczne, tu przez ponad dwadzieścia lat był przewodniczącym Rady Naukowej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Jeszcze za życia w ręce wejherowskiego muzeum złożył swoje księgozbiory, które zasilą katalogi przyszłej biblioteki nazwanej Jego Imieniem. Dużo czytał, pisał i naukowo pracował do ostatnich swoich dni. W dziewięćdziesiąte urodziny powstało Jego - jak sam wspominał - dzieło testamentalne, pierwszy tom „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”. To właśnie ukochane Kaszuby były umiłowanym polem badawczym Profesora Gerarda Labudy. Nie ukrywał swojego kaszubskiego rodowodu, zaliczał się i zaliczać się będzie do najwybitniejszych współczesnych Kaszubów.
Wraz z odejściem Profesora Gerarda Labudy nauka polska poniosła wielką stratę.
Pogrążonej w smutku i żalu Rodzinie, Przyjaciołom, Członkom świata polskiej nauki i wszystkim, którzy opłakują śmierć Profesora Gerarda Labudy, wyrazy najgłębszego współczucia
składają
Krzysztof Hildebrandt
Prezydent Miasta Wejherowa
wraz ze współpracownikami i mieszkańcami Wejherowa
1 października 2010 roku zmarł w wieku 93 lat
Profesor Gerard Labuda
wybitny historyk mediewista. W pracy naukowej osiągnął wyżyny wiedzy i przekazywał ją w sposób wyjątkowy. Ukochanej przez siebie Ziemi Kaszubskiej, trwaniu przy mowie i obyczajach Ojców poświęcił wiele czasu i wiele prac, będących dla nas - którzy pozostaliśmy - wzorem kompetencji i uczciwości naukowej, a równocześnie dokumentem miłości wielkiego naukowca do Kaszub.
Żegnając Wielkiego Przyjaciela Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie śp. Prof. Gerarda Labudę, składamy szczere kondolencje
Rodzinie Zmarłego
Dyrekcja i pracownicy
wejherowskiego Muzeum
W piątek 8 października trumna będzie wystawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie; o godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. celebrowana przez ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego. Po mszy św. rozpocznie się tradycyjna kaszubska pusta noc.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 9 października o godz. 11.00 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie pod przewodnictwem ks. abpa Sławoja Leszka Głodzia, a kazanie wygłosi i trumnę na miejsce spoczynku poprowadzi ks. Prymas Henryk Muszyński.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof. Gerarda Labudy
Wybitnego Historyka, byłego Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członka Polskiej Akademii Nauk, doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego,
Najwybitniejszego znawcy średniowiecznych dziejów Pomorza,
autora m.in. „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”
Wielkiego Syna Ziemi Kaszubskiej
Honorowego Członka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Wyrazy współczucia i głębokiego żalu
Rodzinie, Bliskim Profesora
składa
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Z bólem przejęliśmy wiadomość o śmierci
prof. zw. dr. hab. Gerarda Labudy
członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych drugiej połowy XX - początków XXI wieku.
W uznaniu Jego wkładu w badania nad dziejami średniowiecznymi Polski, Słowiańszczyzny oraz Pomorza Senat Uniwersytetu Gdańskiego uhonorował Go w1985 r. tytułem doktora honoris causa. Prof. Labuda pełnił liczne funkcje publiczne, był między innymi Rektorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, prezesem Polskiej Akademii Umiejętności, prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Szczególną uwagę poświęcał w swoich badaniach dziejom Pomorza.
Profesor Gerard Labuda był stale obecny w gdańskim środowisku naukowym, wspierając i inspirując jego działania. Dla wielu z nas był i pozostanie Mistrzem i niedościgłym wzorem.
Cześć Jego pamięci składa
Dziekan, Rada Wydziału
i społeczność akademicka Wydziału Historycznego
Msza święta i pogrzeb odbędą się w sobotę 9 października 2010 r. o godz. 11.00 w kościele w Luzinie k. Wejherowa.
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
kk
15 l
Róża Labuda
15 l
Elżbieta Kusińska
15 l
Teresa Bulczak
15 l