Aleksander Bednarz
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 29.01.2013
Dziennik Łódzki
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 29.01.2013
Dziennik Łódzki
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp.
ALEKSANDRA BEDNARZA
wybitnego aktora, reżysera i pedagoga.
Aleksander Bednarz urodził się w 1941 roku, w 1961 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym miał kilkaset znakomitych ról filmowych i teatralnych. Karierę zaczął w 1962 roku w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Związany był także z Teatrem Śląskim w Katowicach, krakowskimi Teatrami – Starym, Ludowym, Bagatela i im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Studio w Warszawie.
Od 1989 roku pracował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie stworzył niezapomniane kreacje, m.in. Lobkowitza w „Mein Kampf” G. Taboriego w reżyserii Tomasza Zygadły, Hrabiego Almawiwę w „Weselu Figara” P. Beaumarchais w reżyserii Anny Augustynowicz, Prospera w „Burzy” Szekspira w reżyserii Zbigniewa Brzozy, tytułowego Branda w dramacie H. Ibsena w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza, Starego Aktora w „Wyzwoleniu” S. Wyspiańskiego oraz Starego w „Nad” M. Bielińskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, Reba Szymszona w „Dybuku” An-skiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka i ostatnią rolę – Beverlyego Westona w „Gorącym lecie w Oklahomie” T. Lettsa w reżyserii Artura Urbańskiego.
Był laureatem wielu aktorskich nagród, m.in. za rolę Kajetana Tarapatkiewicza w „Krewniakach” M. Bałuckiego na I Ogólnopolskim Festiwalu Komedii w Tarnowie i Grand Prix za rolę tytułową w „Panu Pawle” T. Dorsta na XXXVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odszedł Człowiek, dla którego Teatr był treścią życia. Pozostanie po Nim pamięć.
Dyrekcja i Zespół Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
A
13 l