August Kowalczyk
This was published in the following publications on 31.07.2012:
Gazeta Krakowska
This was published in the following publications on 31.07.2012:
Gazeta Krakowska
Z głębokim żalem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Augusta Kowalczyka – Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim.
W naszej pamięci i sercach pozostanie na zawsze, że jako były więzień nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dokładał wielu starań w budowaniu wizerunku Oświęcimia jako miejsca zrozumienia, pojednania i pokoju.
Głównie dzięki Jego zaangażowaniu powstał Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim – symbol wdzięczności mieszkańcom miasta niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau.
Pan August Kowalczyk był również wybitnym aktorem, znanym z wielu znakomitych ról filmowych i teatralnych. Pozostawił też po sobie przejmujący dorobek literacki. W uznaniu zasług odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, wcześniej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim.
Cześć Jego Pamięci!
W imieniu mieszkańców miasta Oświęcim Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają
Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta – Janusz Chwierut
Przewodniczący Rady Miasta Oświęcim – Piotr Hertig
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Augusta Kowalczyka
więźnia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz,
wielkiego orędownika pojednania narodu polskiego i niemieckiego,
założyciela i Przewodniczącego Rady Fundacji
Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim,
dwukrotnie odznaczonego Krzyżem Orderu Zasługi
Republiki Federalnej Niemiec.
Republika Federalna Niemiec zawsze będzie czcić Jego pamięć.
Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie
Heinz Peters
End of content
No more pages to load