Bogdan Paprocki
This was published in the following publications on 08.09.2010:
Dziennik Zachodni
This was published in the following publications on 08.09.2010:
Dziennik Zachodni
W piątek 3 września 2010 roku, w przededniu 91. urodzin zmarł w Warszawie
śp. Bogdan Paprocki
śpiewak natchniony, który porywał i wzruszał.
Jeden z największych polskich tenorów nie tylko naszych czasów, wybitny artysta sztuki operowej XX wieku oklaskiwany na scenach ponad 40 krajów, już za życia stał się legendą: fenomen długowieczności i wokalnego mistrzostwa, oddany bez reszty sztuce w służbie kultury narodowej.
Urodzony 23 września 1919 roku w Toruniu, rozpoczął karierę sceniczną w Operze Śląskiej historycznym debiutem
23 listopada 1946 roku (w roli Alfreda w pamiętnej premierze „Traviaty”).
To na scenie bytomskiej rozkwitł Jego wielki talent, uwieńczony kolekcją wybitnych kreacji, a wkrótce tytułem
I polskiego tenora. Od roku 1960 związany na stałe z Teatrem Wielkim w Warszawie był i czuł się zawsze honorowym artystą Opery Śląskiej, gdzie obchodził kolejne jubileusze, w tym
i najbardziej pamiętny - sprzed roku: 90. rocznicy urodzin i
70-lecia działalności artystycznej, gdy po raz ostatni wystąpił na scenie. Żegnamy Cię, Najdroższy Panie Bogdanie,
przepełnieni głębokim smutkiem, ale i wdzięcznością za wszystkie Twe lata oddane Operze Śląskiej: od pierwszego występu – po ostatni, który okazał się pożegnalnym z bytomską sceną i wielbiącą Cię śląską publicznością.
Cześć Twoim zasługom i pamięci!
Dyrekcja i Zespoły Opery Śląskiej w Bytomiu
End of content
No more pages to load
Ewa - spoczywaj w spokoju
12yrs
Ewa - pamiętam
12yrs
Ania
14yrs
Marek Z.
15yrs
zosia
15yrs
Ewa Gajewska- Lalla
15yrs
Hanna Szulc
15yrs
Jerzy Pawłowski
15yrs
Klaudia
15yrs
anna
15yrs
Zofia
15yrs
Halina
15yrs
Stanisław Lalek
15yrs
marek
15yrs