Stanisław Mac
This was published in the following publications on 03.11.2020:
Nowiny
This was published in the following publications on 03.11.2020:
Nowiny
„Śmierć wprowadza nas w prawdziwe życie,
ze śmiercią zaczyna się nasza gloryfikacja w Chrystusie”
św. Jan XXIII
Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość, że do Domu Ojca odszedł
ś+p
ks. infułat Stanisław Mac
przez 60 lat kapłan i duszpasterz
kolejnych pokoleń mieszkańców Podkarpacia,
pierwszy proboszcz i budowniczy Rzeszowskiej Katedry,
przez lata prepozyt Kapituły Katedralnej
oraz długoletni Dziekan Dekanatu Rzeszów – Katedra.
Jego kapłańska misja przez wszystkie dekady związana była z Podkarpaciem,
swą posługę pełnił w wielu zakątkach regionu,
niezmiennie zabiegając o sprawy Kościoła i wspólnot, których był duszpasterzem.
To jemu powierzono dzieło tworzenia nowej rzeszowskiej
parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego,
której został pierwszym proboszczem. To On przyjął na siebie misję stworzenia świątyni, którą w 1991 roku konsekrował Papież Jan Paweł II,
a która rok później stała się Katedrą Diecezji Rzeszowskiej.
Żegnam kapłana, którego misja przez kolejne dekady pomogła wielu ludziom
znaleźć drogę do Boga oraz miejsce we wspólnocie Kościoła.
Żegnam duszpasterza, który całe życie służył Bogu i ludziom.
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie.
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Władysław Ortyl
wraz z Zarządem Województwa Podkarpackiego
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
śp. KSIĘDZA INFUŁATA STANISŁAWA MACA
- wspaniałego kapłana i wielkiego patrioty,
pierwszego proboszcza i budowniczego Rzeszowskiej Katedry,
Wielkiego Przyjaciela Naszej Szkoły.
Na zawsze zostanie w naszej pamięci. Pokój Jego Duszy.
Dyrekcja i cała społeczność
Zespołu Szkół Społecznych Nr 2 w Rzeszowie
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy
ś+p
Księdza Infułata
Stanisława Maca
wspaniałego kapłana i kaznodzieję,
wielkiego patriotę zatroskanego o losy Polski, pomysłodawcę i twórcę Katedry Rzeszowskiej,
za której budowę był szykanowany, przesłuchiwany i skazywany przez aparat bezpieczeństwa PRL.
W latach 1976-2011 był pierwszym proboszczem nowej parafii pw. NSJ, prepozytem Kapituły Katedralnej, dziekanem Dekanatu Rzeszów-Katedra,
duszpasterzem samorządowców, odznaczony odznaką
Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.
Wspierał środowisko Solidarności
oraz proces demokratycznych przemian w Polsce.
Swoje życie kapłańskie poświęcił Bogu i ludziom, a w sposób szczególny zasłużył się dla Rzeszowa, któremu zostawił pomnik swojego owocnego życia - Katedrę Rzeszowską, którą konsekrował Papież Polak Jan Paweł II.
Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.
dr inż. Andrzej Szlachta,
poseł, prezydent Rzeszowa 3. kadencji
dr Bogdan Rzońca, poseł do PE,
marszałek województwa podkarpackiego 1. kadencji
End of content
No more pages to load