Aleksander Ratajczak

This was published in the following publications on 30.09.2011:
Dziennik Zachodni

Z wielkim bólem i smutkiem oraz w poczuciu
nieodżałowanej straty dla świata nauki
przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp.

prof. zw. dr. hab. Aleksandra Ratajczaka

emerytowanego profesora zwyczajnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
związanego naukowo i dydaktycznie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Łódzkiej oraz Instytutem Chemii Uniwersytetu Śląskiego od 1969 roku.
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kierownik Zakładu Syntezy Organicznej w latach 1969–1978,
Kierownik Zakładu Chemii Organicznej w latach 1978–2001,
Przewodniczący Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego
w latach 1979–1983,
Członek American Chemical Society,
Stypendysta Fundacji Fulbrighta w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Profesor Aleksander Ratajczak był wybitnym uczonym, autorem licznych prac
z zakresu stereochemii, chemii organicznej i metaloorganicznej
oraz międzynarodowych patentów.

Był niekwestionowanym autorytetem naukowym, uznanym w kraju
i za granicą. W sposób charakterystyczny dla nieprzeciętnych osobowości łączył funkcje wybitnego Uczonego i Pedagoga – wychowawcy wielu naukowców,
dla których pozostanie niedoścignionym Mistrzem.
W Osobie Pana Profesora utraciliśmy Człowieka szlachetnego serca
i prawego charakteru, cieszącego się powszechnym i zasłużonym szacunkiem, uhonorowanego za swą działalność i dokonania najwyższymi odznaczeniami państwowymi i nagrodami.
Odszedł od nas Człowiek wielkiej kultury osobistej i błyskotliwego umysłu.

W naszej pamięci Pan Profesor na zawsze pozostanie jako wybitny uczony,
wspaniały dydaktyk, mądry i szlachetny Człowiek.

Będzie nam Go wszystkim brakowało. Cześć Jego Pamięci.

Żonie, Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Pana Profesora,
których ta śmierć najbardziej dotknęła,
wyrazy głębokiego współczucia i żalu

składają

Senat i Rektorzy

prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – Rektor UŚ w latach 2002-2008
prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – Rektor UŚ w latach 1996-2002
prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan – Rektor UŚ w latach 1990-1996

oraz Społeczność Akademicka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 1 października 2011 roku
o godzinie 10.00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach
przy ul. Plebiscytowej 49.

Beach

Write a greeting

You can add a video, upload an image or light a candle.

Please enter a message

Insert a link from YouTube

You can go to a video on YouTube, copy the URL and paste it in the box below.

The video will be displayed on your comment, allowing others to play it.

Please insert a link from YouTube

FileName

Please upload an image
Select file from your computer or drag and drop it here.
The file size must not exceed 8 MB and must be one of the following formats: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Please select a candle

Get notified

Enter your email below if you would like to be notified when a greeting is posted on this memorial page.

Image chosen by user

Alina Pyka


14yrs

End of content

No more pages to load