Zbigniew Chłap
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 19.05.2025
Dziennik Polski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 19.05.2025
Dziennik Polski
Z ogromnym żalem zawiadamiamy,
że w dniu 15 maja 2025 r. zasnął w Panu
Kawaler Krzyża Łaski Magistralnej
członek Zakonu Maltańskiego
profesor dr hab.
Zbigniew Chłap
Zasłużony patofizjolog, naukowiec, wykładowca
i dziekan Collegium Medicum UJ, działacz społeczny,
członek "Solidarności", założyciel
Stowarzyszenia Lekarze Nadziei
Msza św. pogrzebowa w poniedziałek
26 maja 2025 r.
kaplica p.w. Wszystkich Świętych
Cmentarz Salwatorski w Krakowie
o godz. 12:00
Rodzinie i Bliskim
składamy serdeczne wyrazy współczucia
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich
Prezydent
&
Konfraternia Małopolska
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Prof. dr. hab.
Zbigniewa Chłapa
emerytowanego Kierownika Katedry Patofizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum,
wybitnego naukowca i wykładowcy akademickiego,
lekarza – patologa i patofizjologa,
nauczyciela i wychowawcy wielu pokoleń
studentów medycyny, Humanisty.
Rodzinie Zmarłego
składamy wyrazy głębokiego współczucia,
Kierownik oraz Pracownicy Katedry Patofizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum
Z głębokim żalem Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego -Collegium Medicum
przyjął wiadomość o śmierci
Prof. dr. hab. Zbigniewa Chłapa
emerytowanego nauczyciela akademickiego
Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.
Kierownika Katedry Patofizjologii.
Dziekana Wydziału Lekarskiego w latach 1991-1993.
Odznaczonego Krzyżem Polonia Restituta,
Krzyżem Armii Krajowej.
W osobie Zmarłego Wydział Lekarski UJ CM utracił wybitnego specjalistę w dziedzinie patomorfologii i patofizjologii, wspaniałego nauczyciela akademickiego oraz cenionego wychowawcę wielu pokoleń lekarzy i studentów.
Rodzinie Zmarłego
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dziekan
Rada Wydziału Lekarskiego
oraz Społeczność Akademicka
Wydziału Lekarskiego UJ CM
ś+p
Zbigniew Chłap
(8 IV 1928 – 15 V 2025)
Ukochany Mąż, Ojciec, Dziadek, Pradziadek,
Brat, Wujek i Teść
Emerytowany profesor med. UJ.
Członek Szarych Szeregów, organizator Solidarności
na Akademii Medycznej.
Twórca i przewodniczący Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Współtwórca Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Społecznik i patriota.
Powołany przez Jana Pawła II
do Papieskiej Akademii Pro Vita.
Członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Odznaczony m.in.
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Msza św. żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek,
dnia 26 maja 2025 roku o godzinie 12.00
w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim,
po czym nastąpi złożenie urny z prochami Zmarłego
do grobowca rodzinnego.
Pogrążona w smutku
Rodzina
Z głębokim żalem informujemy,
że 15 maja 2025 roku zmarł
prof. dr hab.
Zbigniew Chłap
emerytowany pracownik
Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum.
W latach 1965-1970 kierownik Pracowni Cytologii Klinicznej
Katedry Anatomii Patologicznej.
W latach 1973-1990 Kierownik Zakładu Patofizjologii
Instytutu Patologii AM.
W latach 1973-1981 zastępca dyrektora
Instytutu Patologii AM.
W latach 1991-1998 kierownik
Międzywydziałowej Katedry Patofizjologii.
W latach 1991-1993 Dziekan Wydziału Lekarskiego.
Odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej,
Medalem Chevalier de l’Ordre des Palmes Academiques,
medalem „Pro Publico Bono”,
złotym Medalem Alberta Schweizera.
Wyróżniony także Nagrodą TOTUS
i Honorową Nagrodą Zaufania „Złoty OTIS”.
W roku 2018 otrzymał medal Plus ratio quam vis,
a w 2024 Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
W osobie Zmarłego społeczność akademicka
utraciła wybitnego uczonego,
wspaniałego nauczyciela akademickiego
wielu pokoleń lekarzy i studentów.
Odszedł niekwestionowany autorytet w dziedzinie
patomorfologii i patofizjologii.
Rodzinie Zmarłego
wyrazy głębokiego współczucia
składa
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
ds. Collegium Medicum
oraz
społeczność akademicka
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Profesora dr. hab. med.
Zbigniewa Chłapa
Pan Profesor był wybitnym naukowcem, lekarzem, patriotą, społecznikiem.
Dokonania pana profesora na rozlicznych płaszczyznach,
począwszy od naukowej, medycznej, polityczno-patriotycznej, społecznej, związkowej i wielu innych
były tak liczne, że nie sposób byłoby je wszystkie tutaj wymienić, a wymieniając nie pominąć istotnej.
A z nich wszystkich wyłania się obraz człowieka
obdarzonego autentyczną wręcz franciszkańską charyzmą niesienia pomocy ludziom chorym, biednym,
ludziom pokrzywdzonym przez los i układy polityczne niezależnie od koloru skóry, wyznania, państwa, czy kontynentu.
My lekarze, a w zasadzie cała społeczność polskiej służby zdrowia
jesteśmy szczególnie wdzięczni Panu Profesorowi za redakcję Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Pan Profesor kierował grupą lekarzy, która przy udziale wybitnych prawników na początku lat 90. ubiegłego stulecia bardzo mocno i skutecznie zaangażowała się w redakcję i proces uchwalenia
przez Nadzwyczajny II Krajowy Zjazd Lekarzy w Bielsku-Białej Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Rodzinie Zmarłego
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Antoni Marcinek wraz z personelem
Szpitala na Siemiradzkiego w Krakowie
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
Bogumiła J.
1 r