Edwarda Linde-Lubaszenki
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 13.02.2026
Dziennik Polski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 13.02.2026
Dziennik Polski
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
prof.
Edwarda
Linde-Lubaszenki
– wybitnego aktora i pedagoga,
który zmarł w wieku 86 lat.
Jego niezwykły dorobek sceniczny i filmowy
oraz dziesięciolecia pracy artystycznej i dydaktycznej pozostaną na zawsze ważną częścią
historii polskiego teatru.
Profesor Linde-Lubaszenko ukończył studia
na Wydziale Reżyserii Dramatu ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
(dziś Akademii Sztuk Teatralnych
im. Stanisława Wyspiańskiego).
Z Uczelnią był związany przez wiele lat jako pedagog,
kształcąc kolejne pokolenia aktorów.
W latach 1987-1990 pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego w Krakowie,
pozostając dla wielu studentów autorytetem,
mistrzem i przewodnikiem.
Odszedł człowiek wielkiego talentu
i niezwykłej charyzmy, ale Jego sztuka i pamięć
o Nim pozostaną z nami na zawsze.
Rodzinie, Bliskim
oraz
całemu środowisku artystycznemu
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Rektor i Społeczność
Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia