Janina Mazurkiewicz
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 13.04.2026
Nowosci
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 13.04.2026
Nowosci
Z poczuciem wielkiej straty
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pani
Janiny Mazurkiewicz
wybitnej muzealniczki, twórczyni i współtwórczyni
wielu instytucji kultury w naszym regionie,
w tym tak znamienitych, jak Muzeum Mikołaja Kopernika i Planetarium, niestrudzonej popularyzatorki nauki i tradycji kopernikańskiej,
absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych UMK,
przez dziesięciolecia owocnie współpracującej z macierzystą uczelnią.
Jej niezwykle aktywna działalność
wniosła bezcenny wkład
w rozwój kultury naszego regionu.
Odeszła osoba pełna pasji, ciepła i mądrości.
Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłej
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Rektor, Kolegium Rektorskie i Senat
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani
Janiny Mazurkiewicz
(1935-2026)
przez blisko 40 lat związanej z Muzeum Okręgowym w Toruniu.
Współtwórczyni oraz wieloletniej kierowniczki Muzeum Mikołaja Kopernika (1962-2000),
a także inicjatorki wielu istotnych przedsięwzięć kulturalnych, w tym współorganizatorki toruńskiego Planetarium.
Jej działalność obejmowała również tworzenie muzeów regionalnych oraz organizację licznych wystaw w kraju i za granicą. Była autorką wielu publikacji, aktywną działaczką społeczną, uhonorowaną licznymi odznaczeniami
za zasługi dla kultury i dziedzictwa narodowego.
Odeszła osoba wyjątkowa – całym sercem oddana swojej pracy, dla której troska
o dziedzictwo związane z Mikołajem Kopernikiem oraz jego popularyzacja stały się prawdziwą pasją i sensem życia.
Janina Mazurkiewicz była osobą o niespożytej energii, a zarazem pełną empatii i życzliwości dla innych.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Rodzinie i Bliskim
składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu z zespołempracowników
Z czcią i honorami żegnamy
ś+p
Janinę Mazurkiewicz
(1935-2026)
wybitną postać polskiego i toruńskiego muzealnictwa,
znawczynię i popularyzatorkę dziedzictwa
Mikołaja Kopernika,
inicjatorkę gromadzenia kolekcji kopernikańskiej,
wieloletnią kustosz Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1962-2000).
Odeszła osoba niezwykle zasłużona dla rozwoju
muzeów w regionie, współtwórczyni Planetarium im. Władysława Dziewulskiego,
inicjatorka starań o wpisanie Torunia na Listę UNESCO.
Toruń stracił znakomitą obywatelkę, człowieka
o ogromnej wiedzy i sercu.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym!
O przyjęcie słów serdecznego współczucia prosimy
pogrążoną w żałobie
Rodzinę, Przyjaciół i Współpracowników
**_Tabela 1_**
Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski | Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z Radnymi Miasta Torunia
-|-
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
Elżbieta Wykrzykowska
2 mies.