Stefan Wojnecki

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.01.2023
Głos Wielkopolski

Z wielkim smutkiem
przyjęliśmy wiadomość o odejściu
ś+p
Profesora
Stefana Wojneckiego
wybitnego fotografa, wykładowcy,
pomysłodawcy i wieloletniego prezesa
Naukowego Towarzystwa Fotografii,
inicjatora studiów wyższych w Polsce
na kierunku fotografia,
wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły
Sztuk Plastycznych w Poznaniu,
obecnie UAP.
Rodzinie
i wszystkim Bliskim
składamy
najszczersze wyrazy współczucia.
Rektor, Senat i Wydział Fotografii
wraz z całą społecznością akademicką
Uniwersytetu Artystycznego
im. M. Abakanowicz w Poznaniu

Plaża

Z głębokim żalem zawiadamiamy,
że 4 stycznia 2023 r. w wieku 93 lat odszedł od nas opatrzony świętymi sakramentami
ukochany Ojciec, Teść i Dziadek
ś+p
prof. zw. dr hab.
Stefan Wojnecki
Wybitny artysta w dziedzinie fotografii,
którą pasjonował się od młodości i teoretyk tej sztuki (Wziął udział już w pierwszej w Polsce międzynarodowej wystawie fotografii „Krok w Nowoczesność” w 1957 r).
Z wykształcenia fizyk, który pracował
przy konstrukcji samolotów odrzutowych
oraz jako nauczyciel fizyki w IX LO w Poznaniu.
Zorganizował pierwsze w kraju
magisterskie studia fotografii.
Od 1978 roku wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu
(obecnie Uniwersytet Artystyczny).
Był pierwszym w Polsce profesorem tytularnym
z dyscypliny fotografii artystycznej.
Odznaczony wieloma medalami, między innymi
Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Urodził się 1929 r. w Poznaniu na Garbarach
(ul. Wielka 17) tuż nad starym nurtem Warty,
przy moście Chwaliszewskim.
Poznał luksus, jako syn właściciela hurtowni
i palarni kawy „Aromat” oraz biedę czasu wojny,
pozbawiony majątku i wypędzony przez Niemców. Zwiedził ponad 50 krajów świata, zaczynając
od podróży wraz z ojcem na statku „Batory” w 1939 r.
Wrażliwy, radosny optymista, oddany rodzinie
i bliskim. Wspierający i myślący o innych oraz potrafiący ich docenić. Mentor i wychowawca wielu pokoleń. Człowiek o szerokich horyzontach,
obdarzony niezwykłą pamięcią.
Zawsze mówił, że swoją pasję mógł realizować
dzięki pracy i poświęceniu żony Barbary, z którą przeżył 62 lata (do Jej śmierci w 2018 r.).
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Msza święta żałobna odbędzie się w sobotę,
14 stycznia o godz. 11:00 w kościele
przy ul. Św. Marcin 13.
Pogrzeb tego samego dnia o godz. 13:10
na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
Pogrążona w smutku
rodzina

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Byłeś najwspanialszym przyjacielem! W sercach naszych pozostaniesz na zawsze.

Ewa Bednarska-Sobisiak


3 l

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia