Jan Podhorski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.01.2023
Głos Wielkopolski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.01.2023
Głos Wielkopolski
„Śpij Kolego w ciemnym grobie,
niech się Polska przyśni Tobie...”
Z głębokim bólem zawiadamiamy,
że 4 stycznia 2023 roku, w wieku 101 lat,
na wieczną wartę odszedł
ś+p
gen.Jan Podhorski
ps. Zygzak
współzałożyciel
konspiracyjnej Młodzieży Wszechpolskiej,
Powstaniec Warszawski,
żołnierz AK i NSZ,
Żołnierz Wyklęty,
społecznik, Rycerz Niepokalanej.
Pogrążeni w smutku
Koleżanki i Koledzy
z Młodzieży Wszechpolskiej
„My wszyscy z Niego...”
4 stycznia 2023 r. zmarł
ś+p
gen. bryg.Jan Podhorski
ps. „Marciniak”, „Zygzak”
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej
Powstaniec Warszawski Batalion AK „Miłosz”
Więzień Stalagu IVB,
więzień polityczny okresu stalinowskiego
Odznaczony
Krzyżem Komandorskim OOP, Krzyżem Oficerskim OOP,
Krzyżem Kawalerskim OOP,
Warszawskim Krzyżem Powstańczym,
Krzyżem Armii Krajowej i innymi odznaczeniami
Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny
Cześć Jego pamięci!
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Okręg Wielkopolska i Środowisko „Syrena”
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Gen.Jana Podhorskiego
(ps. Zygzak)
wieloletniego prezesa Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu,
żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych,
uczestnika Powstania Warszawskiego,
więźnia okresu stalinowskiego,
w 2016 r. uhonorowanego tytułem
Zasłużony dla Miasta Poznania
za waleczną postawę i służbę w obronie Ojczyzny
w czasie II wojny światowej oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz środowisk kombatanckich.
Rodzinie i Bliskim Zmarłego
wyrazy głębokiego współczucia
składają
Grzegorz Ganowicz
Przewodniczący Rady Miasta Poznania
wraz z Radnymi Miasta Poznania
Z głębokim żalem
przyjąłem wiadomość o śmierci
ś+p
generała brygady
Jana Podhorskiego
ps. „Zygzak”, „Marciniak”
Powstańca Warszawskiego, harcerza,
Żołnierza Wyklętego, zasłużonego kombatanta.
Wiernie służył Ojczyźnie
jako ochotnik batalionu Obrony Narodowej
w kampanii wrześniowej,
żołnierz Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej.
W Powstaniu Warszawskim
walczył w pułku im. gen. Władysława Sikorskiego, następnie w 2. Kompanii Batalionu „Miłosz”.
Był jeńcem stalagu IV B Muehlberg.
Po II wojnie światowej
działał w konspiracji antykomunistycznej.
Aresztowany, skazany na długoletnie więzienie, osadzony w ciężkim zakładzie karnym we Wronkach.
Represjonowany i prześladowany przez władze PRL.
Współtworzył i działał
w Wielkopolskiej Wojewódzkiej Radzie Kombatanckiej przy Wojewodzie Wielkopolskim.
W pamięci Wielkopolan pozostaje jako wielki Patriota,
do ostatnich dni służący Polsce
i jej dobro ceniący nade wszystko.
Odszedł od nas Człowiek zawsze gotów służyć
radą i pomocą żołnierzom Wojska Polskiego.
Rodzinie i Bliskim
składam
wyrazy szczerego współczucia.
Wojewoda Wielkopolski
Michał Zieliński
Wierny hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna”
4 stycznia 2023 r. w wieku 101 lat
odszedł na Wieczną Wartę
ś+p
Generał brygady
Jan Podhorski
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych,
Armii Krajowej
Powstaniec Warszawski,
więzień polityczny okresu stalinowskiego Wronek,
Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Współzałożyciel, od ponad 30 lat
wybitny działacz Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej
przy Wojewodzie Wielkopolskim.
Aktywny do ostatnich dni, pogodny,
i uczynny człowiek.
Przyjaciel, na którego zawsze mogliśmy liczyć.
Wierny Syn Ojczyzny
uhonorowany m.in.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,
Krzyżem Walecznych,
Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Cześć Jego Pamięci!
mjr Zenon Wechmann
Przewodniczący
Wielkopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej
„Własną pracą i pomocą, a siłami zjednoczonemi”
ks. Piotr Wawrzyniak
Z głębokim smutkiem i szacunkiem żegnamy
Najznamienitszego z Wielkopolan,
Spadkobiercę XIX-wiecznych organiczników
ś+p
generała brygady
Jana Podhorskiego
Laureata ustanowionego przez Unię Wielkopolan
„Wawrzynu Honorowego Pracy Organicznej – 2021”
Z Rodziną i Bliskimi
łączymy się w bólu i żałobie
Prezydent Unii Wielkopolan
Paweł Leszek Klepka
wraz z Zarządem
Wyrażamy ogromną wdzięczność za liczny udział
we mszy św. i ceremonii pogrzebowej,
za złożone kwiaty i wieńce oraz dar modlitwy w intencji
ś+p
ś+p
gen. bryg.Jana Podhorskiego
księżom, delegacjom urzędów, samorządów,
instytucji, szkół i organizacji, kombatantom, przyjaciołom, sąsiadom, rodzinie oraz wszystkim,
którzy w tak bolesnych dla nas chwilach,
okazali nam wiele serca, życzliwości i wsparcia
po śmierci naszego Ojca, Dziadka i Pradziadka.
Córki z rodzinami
Z ogromnym smutkiem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Generała
Jana Podhorskiego
pseudonim „Zygzak”
We wdzięcznej pamięci będziemy przywoływać
chwalebną życiową kartę, zapisaną przez Pana Generała
w służbie ukochanej Ojczyźnie.
To karta będąca świadectwem nieugiętej wobec zła postawy,
znaczona heroiczną walką,
z której biły siła charakteru i niezłomność ducha.
To był ogromny przywilej i wielki honor Pana znać.
Dziękujemy za dzielenie się wspomnieniami.
Te dobitnie pokazują, że zła nie wolno się lękać.
Złu trzeba się przeciwstawiać. Zawsze.
Przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia
Bliskim Pana Generała
Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
wraz z Zarządem
Pogrążeni w żałobie żegnamy naszego Brata
Filistra Generała
ś+p
Jana Podhorskiego
Żołnierza Września,
Powstańca Warszawskiego
oraz Żołnierza Wyklętego.
Po trudach życia w służbie Ojczyźnie
odszedł na Wieczną Wartę
w Poznaniu 4 stycznia 2023 roku, przeżywszy 101 lat.
Korporacja Akademicka Hermesia
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
że odszedł
ś+p
generał brygady
Jan Podhorski
Uczestnik kampanii roku 1939 na ziemi wielkopolskiej,
członek Związku Jaszczurczego,
Narodowych Sił Zbrojnych,
Powstaniec Warszawski,
uczestnik konspiracji antykomunistycznej,
więzień Wronek.
Współpracował z Instytutem Pamięci Narodowej,
dawał nieustannie świadectwo swojego patriotyzmu,
będąc przykładem dla młodszych pokoleń.
Rodzinie oraz Bliskim
wyrazy współczucia
składają
pracownicy poznańskiego oddziału
Instytutu Pamięci Narodowej
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia