Aleksandra Szemioth
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.01.2021
Dziennik Polski
Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 11.01.2021
Dziennik Polski
Z głębokim smutkiem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
ś+p
Aleksandry Szemioth
Prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków,
Przyjaciela Centrum Dokumentacji Zsyłek,
Wypędzeń i Przesiedleń UP.
Urodzona na Wileńszczyźnie,
deportowana w kwietniu 1940 r. do Kazachskiej SRS.
Do Polski wróciła w 1946 r.,
a rok później zamieszkała w Krakowie.
Zaangażowana w powołanie krakowskiego oddziału Związku Sybiraków w 1989 r.
Wiele lat swojego życia poświęciła dokumentowaniu
losów polskich zesłańców, jednocześnie aktywnie działała na rzecz zachowania ich pamięci.
Niech spoczywa w pokoju
Dyrektor i pracownicy
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że
dnia 02 stycznia 2021 r. odeszła od nas
Aleksandra Szemioth
współzalożycielka Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków, Prezes tego Związku od 2011 roku, członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się
dnia 14 stycznia 2021 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Pozostanie w naszej pamięci, jako osoba bardzo zaangażowana w sprawy Sybiraków, życzliwa, wielkoduszna i dobry przyjaciel.
Krakowscy Sybiracy
Z wielkim żalem i smutkiem powiadamiamy o odejściu
ś+p
Aleksandry Szemioth
zmarła 2 stycznia 2021 w Krakowie. Urodzona w Wilnie 13.05.1936 r.
Rodzice Maria Potocka i Mieczysław Szemioth mjr kawalerii.
Z domu wyniosła poczucie obowiązku i patriotyzmu. W czasie okupacji sowieckiej w 1940 roku
wraz z matką i siostrami zostały zesłane na Syberię, gdzie przez 6 lat żyły w skrajnie ciężkich warunkach. Przetrwały.
Po wojnie ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Była geologiem uzdrowiska w Rabce.
Pracowała jako balneolog i hydrogeolog w Przedsiębiorstwie Geologicznym w Krakowie.
Prowadziła z powodzeniem poszukiwania ujęć wody pitnej, między innymi dla Radwanowic i Fundacji Brata Alberta.
Kiedy było to już możliwe, po zmianach politycznych w 1989 r. włączyła się w działalność Związku Sybiraków,
była prezesem Krakowskiego Oddziału i przewodniczącą Komisji Historycznej oraz członkiem Zarządu Głównego.
Dzięki Jej pracy edytorskiej wydano m.in. 14 tomów wspomnień „TAK BYŁO … Sybiracy” oraz „Materiały Źródłowe”.
Współpracowała z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Weszła w skład Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zajmowała się pomocą Sybirakom w sprawach socjalnych.
Została uhonorowana nagrodą IPN „Świadek Historii” oraz odznaką Honoris Gratia.
Cześć Jej Pamięci
Pogrzeb śp. Aleksandry Szemioth odbędzie się 14.01.2021 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Msza św. o godz. 13 w kaplicy, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku.
Siostra, Rodzina i Przyjaciele Żegnaj, Kochana Oleńko
Z głębokim żalem
przyjęliśmy wiadomość o śmierci
ś+p
Aleksandry Szemioth
Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie
Urodzona na Wileńszczyźnie,
po 1939 r. doświadczyła losu tysięcy Polaków
zesłanych przez Sowietów na nieludzką ziemię.
Po powrocie do Polski dokumentowała
i upowszechniała wiedzę na temat zsyłek.
Była współzałożycielką Związku Sybiraków w Krakowie.
Od wielu lat współpracowała z IPN.
Została uhonorowana nagrodą Świadek Historii.
Składamy
wyrazy współczucia
Rodzinie i Bliskim
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
w Krakowie
Z głębokim smutkiem
przyjąłem wiadomość o śmierci
ś+p
Aleksandry Szemioth
(1936-2021)
Prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków,
jego założycielce w 1989 roku.
Niestrudzonej kustosz pamięci o losie Polaków
zesłanych do Kazachstanu i na Syberię.
Twórcy cyklu dokumentalnego
„Tak było…Sybiracy”.
Uhonorowanej nagrodą IPN
„Świadek Historii”.
Niech odpoczywa w pokoju
dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Koniec zawartości
Nie ma więcej stron do wyświetlenia
Zofia Nowak
5 l