Lucienne ŻELISKO

Opublikowane w następujących tytułach w dniu: 23.11.2013
Nowa Trybuna Opolska

<p>Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 listopada 2013 roku przeżywszy lat 91 zmarła nasza ukochana</p>
<h4>śp. Lucienne ŻELISKO</h4>
<p>urodzona w Paryżu, wdowa po założycielu Stowarzyszenia NADWÓRNA Wiesławie Żelisko.</p>
<p>Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 25 listopada 2013 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. MBNP. Plac Kościelny 1 - Opole Nowa Wieś Królewska, skąd wyruszy kondukt żałobny na cmentarz przy ul. Zielonej.</p>
<p>Pogrążona w smutku i żalu Rodzina</p>

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 listopada 2013 roku przeżywszy lat 91 zmarła nasza ukochana

śp. Lucienne ŻELISKO

urodzona w Paryżu, wdowa po założycielu Stowarzyszenia NADWÓRNA Wiesławie Żelisko.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 25 listopada 2013 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. MBNP. Plac Kościelny 1 - Opole Nowa Wieś Królewska, skąd wyruszy kondukt żałobny na cmentarz przy ul. Zielonej.

Pogrążona w smutku i żalu Rodzina

Plaża

Napisz wspomnienie

Możesz dodać wideo, obrazek lub zapalić świeczkę.

Wprowadź wiadomość

Wstaw link z YouTube

Możesz skopiować url filmu na YouTube i wkleić go w ramce poniżej.

Wideo będzie wyświetlane w Twoim komentarzu i możliwe do odtworzenia przez innych.

Podaj link z YouTube

FileName

Dodaj obrazek
Wybierz plik z komputera lub przeciągnij go i upuść tutaj
Wielkość pliku nie może przekraczać 8 MB i musi być jednym z następujących formatów: .jpg,.jpeg,.png,.gif
Wybierz świeczkę

Zostań powiadomiony

Wpisz poniżej swój adres mailowy jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o świeczkach i wiadomościach zamieszczonych na stronie tego anonsu.

Obrazek wybrany przez użytkownika

Alicja i Andrzej Miszkiewicz


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika
<p>WSPOMNIENIE O LICIENNE ŻELISKO</p> <p><strong>WSPOMNIENIE O</strong><strong>LUCIENNE ŻELISKO z domu BENOIT</strong></p> <p><strong> Urodziła się w w dniu 20 maja 1922 roku w stolicy Francji - Paryżu.</strong></p> <p><strong>Swojego ojca nie znała , gdyż ojciec jej zmarł kilka tygodni przed jej urodzeniem. Od pierwszych tygodni swojego życia była nękana różnymi chorobami . Matka jej była zmuszona oddać swoją córkę pod opiekę piastunki niani na wieś gdzie zdrowe powietrze i odpowiednie odżywianie znacznie poprawiało jej stan zdrowia. Lucienne bardzo się przywiązała do swojej niani .</strong></p> <p><strong>Na wsi chowała się razem ze swym mlecznym bratem i tam też ukończyła szkołę podstawową. Po ukończeniu szkoły podstawowej zamieszkała razem ze swoją matką w Paryżu , gdzie kończy szkołę średnią o profilu handlowym .</strong></p> <p><strong>Na kilka dni przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Francji było to w czerwcu 1940 roku matka wysyła swoją córkę Lucienne do Blaru miejscowości położonej około 80 km od Paryża do babci. Tam pomagała babci w prowadzeniu restauracji oraz hotelu. Tam też w 1941 roku wstąpiła do Francuskiego Ruchu Oporu gdzie została łączniczką . W tym czasie poznała swojego przyszłego męża Wiesława Żelisko , który po ucieczce przez zieloną granicę był polskim żołnierzem walczącym na zachodzie . W czasie wojny w dniu 27 listopada 1943 roku w kościele pod wezwaniem Św. Hilarego w miejscowości Blaru zawiera związek małżeński z Wiesławem Żelisko. Wychodząc za mąż przez całe swoje długie życie zachowała swoje francuskie obywatelstwo.</strong></p> <p><strong>W 1947 roku wraz ze swoim mężem przyjeżdża na stałe do Polski. Od tego też czasu zamieszkiwała wraz z mężem w miejscowości NOWA RUDA - tam zamieszkiwała aż do roku 1980. W okresie pobytu w Nowej Rudzie przez wiele lat nauczała dzieci sąsiadów oraz znajomych języka francuskiego co dawało jej ogromną satysfakcję i zadowolenie. W roku 1980 przeprowadza się do Opola. Wielokrotnie odwiedzała wraz z mężem swoje zakątki z lat dziecięcych i młodzieńczych we Francji oraz w Paryżu. Z biegiem lat coraz bardziej tęskniła za okresem spędzonym we Francji. Przez całe swoje życie była zawsze uśmiechnięta i przyjaźnie nastawiona do rodziny oraz ludzi. Życie jej nie oszczędzało , ciągle walczyła o zdrowie , ale dzięki wspaniałej opiece męża Wiesława , lekarzy oraz Pana Boga - zawsze udawało się jej przezwyciężyć swoje niedomagania .</strong></p> <p><strong> Ze swoim mężem przeżyła prawie 69 lat razem . Po śmierci męża Wiesława ( zmarł 10 sierpnia 2012 roku ) bardzo przeżywa jego odejście i zaczęła podupadać z każdym dnie na zdrowiu. Dzień po dniu swojego życia był dla niej bardzo trudny i wyczerpujący . Dzisiaj spocznie obok swojego ukochanego męża i zaczną już wspólnie razem odbywać swoją ostatnią podróż ku wieczności . </strong></p> <p><strong>Opole 25 listopada 2013 na podstawie pamiętników wujka Wiesława Żelisko opracował siostrzeniec Krzysztof Bieniewski </strong></p>


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Beata R. z rodziną


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Grazyna i Julia W.


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Artur Piecha


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Jolanta P. Nowy Jork


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

NN


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Urszula i Damian Jurzycowie


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Roman Kabarowski


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

IR Opole


12 l

Obrazek wybrany przez użytkownika

Bożenka i Krzysztof Bieniewscy


12 l

Koniec zawartości

Nie ma więcej stron do wyświetlenia